O szkoleniu | Korzyści i cele | Program | Trener | Miejsce | Płatności | Opinie |
DLACZEGO SZKOLENIE?
Wybitnie interaktywne szkolenie (praktycznie konsulting dla osób chcących przedyskutować ich konkretny przypadek) opierające się w głównej mierze na przykładach „z życia” oraz pracy na dokumentach z wykorzystaniem flipcharta oraz arkusza kalkulacyjnego Excel. Nie ma lepszej nauki jak ta na błędach – oby cudzych. Omówione zostaną szczegółowo kwestie wymienione w temacie szkolenia w kontekście Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 1303/2013, rozporządzeń wykonawczych KE, wyroków ETS, naszych krajowych aktów prawnych oraz wytycznych.
Pozyskanie dofinasowania ze środków pomocowych UE jest niewątpliwym sukcesem każdego z Beneficjentów. Jest to jednak dopiero pierwszy krok w stronę realizacji zamierzonego przedsięwzięcia. Kolejnym, dużo trudniejszym etapem jest realizacja i rozliczenie współfinasowanej inwestycji. Poziom trudności potęguje znaczący wzrost zastosowania w perspektywie 2014-2020 rozwiązań informatycznych w procesie sprawozdawczości projektu.
Kolejna, trzecia w obecnej perspektywie finansowej, nowelizacja Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020, niesie ze sobą kilka znaczących zmian w zakresie ponoszenia i rozliczania wydatków projektu. Zmiany te dotyczą zarówno zasad kwalifikowalności wydatków (m.in. ograniczenie możliwości kwalifikowalności VAT, nowe zasady publikacji ogłoszeń o zamówieniach w ramach projektu, wprowadzenie obowiązku ryczałtowego rozliczania wydatków w odniesieniu do kosztów ogólnych projektu) jak również poziomu szczegółowości aplikacji informatycznych wspierających rozliczenie projektu (system SL 2014-2020, baza konkurencyjności). Inną ważną zmianą, którą wprowadza nowelizacja jest zniesienie obowiązywania wytycznych programowych w zakresie kwalifikowalności wydatków.
Z uwagi na tak dużą ilość nowości szczególnie ważne jest monitorowanie wszelkich zmian wprowadzany na poziomie wytycznych w trakcie realizacji projektu. Należy mieć bowiem na względzie, iż ponosząc i rozliczając wydatki beneficjent jest zobligowany do przestrzegania obowiązującej wersji wytycznych.
Prowadzący w trakcie trwania całego szkolenia gorąco zachęca uczestników do aktywnego udziału w zajęciach, zadawania pytań, poruszania na bieżąco nurtujących ich problemów związanych z tematyką szkolenia tj. trwałością, wskaźnikami, dochodowością, pomocą publiczną oraz kwalifikowalnością podatku VAT w odniesieniu do konkretnych sytuacji, z którymi mają do czynienia uczestnicy szkolenia przy realizacji swoich projektów. Całość wsparta prezentacją multimedialną w programie MS Powerpoint.
DO KOGO ADRESUJEMY SZKOLENIE?
samorządy i jednostki im podległe, zakłady budżetowe, szpitale, spółki komunalne, instytucje kultury, urzędy marszałkowskie oraz centralne Instytucje Wdrażające / Instytucje Pośredniczące II stopnia.
WYMAGANIA DOTYCZĄCE UDZIAŁU W SZKOLENIU:
Podstawowa wiedza w zakresie realizacji projektów.
LICZEBNOŚĆ GRUPY: do 20 osób